Můj 1. Barcamp Jižní Čechy

Včerejší den jsem celý strávil na 1. Barcampu Jižní Čechy. Na Barcampu jsem nebyl jen jako pasivní účastník, ale dorazil jsem i s vlastní prezentací o Rozpoznávání řeči a umělé inteligenci. O tom, jaký Barcamp byl a co jsem tam viděl se dočtete v tomto zápisku.

Před Barcampem

Poté co skončil Plzeňský barcamp a ukázalo se, že Endis nebude stačit organizovat jeden barcamp, ale troufne si i na druhý,  mě oslovil Vašek Mára, abych si zkusil vypsat přednášku. Samotného mě to potěšilo, protože moje přednáška o speech recognition se na Plzeňský barcamp nedostala pro záplavu SEO a Google Analyticsů. Slovo dalo slovo a přednáška vypsána. Při hlasování se k ní přihlásilo víc než 30 lidí a já se začal těšit do Budějovic — Budějovice jsou pro mě téměř domácí hřiště a sám jsem ještě nikdy v Jižních Čechách nepřednášel — i přes to, že odtud pocházím a do Písku jsem chodil na průmyslovku.

K přípravě prezentace se váže jedna kritická připomínky k organizaci — 7. června přišel řečníkům e-mail s oznámením o tom, že přednáška byla přijata a že pokud budu dělat prezentaci, organizátoři by jí chtěli do 11. června mít na e-mailu. Ok, mám přednášku o Rozpoznávání řeči, potřebuji minimálně audio, odpovídám tedy na e-mail s otázkou, zda v místnosti jsou repro a čekám, abych mohl připravit přednášku. Druhý den bez odpovědi, píšu tedy znovu, třetí den bez odpovědi, píšu znovu. A zpátky přišel 10. června podrážděný e-mail od Honzy Kalianka, že je fajn, že píšu třikrát, ale že vyřizují spoustu dotazů všech a že audio museli zjišťovat a nebude (nakonec bylo, ale to předbíhám).

Tady nevím, ale vždy když jsem někde přednášel (a že toho nebyly málo), tak speaker byl hýčkaný, na jeho dotazy se odpovídalo hned, byla snaha o zajištění všech potřebných technických záležitostí pro přednášku. Ne ve stylu odpovíme všem a pak i tobě! V tomhle může jít příkladem Endis Wágnerová — při organizaci Plzeňského barcampu zavolala, zeptala se jestli mi vyhovuje přednáška poránu, jestli potřebuju něco navíc a bylo vyřízeno. Speakeři totiž dávají konferencím nejvíc, bez nich by nebyly a do přednášek investují spoustu svého času a svých peněz. Ale to jen pro příště.

Sobota ráno

Na Barcamp jsem vyrážel s kolegou Petrem Stanislavem z Plzně v sobotu ráno. Orientace na místě na výbornou, všude značky, u registrace člověk potkal Denisu Endis Wágnerovou a Jirku Koldu Kolaříka — příjemné setkání s dalšími plzeňáky. Na první pohled při registraci překvapil nízký počet účastníků, oproti avizovaným 300 stovkám bych účast tipnul na polovinu až třetinu. Ale většina asi dala přednost pěknému počasí. Jejich chyba.

Ještě před první přednáškou zastavení za dalším známým — Tomášem Jukinem z Juicyma a popovídání si o novinkách a robůtcích.

Díky pokecu s Tomášem jsme dorazili se zpožděním na první přednášku Radka Bartuška o chytré domácnosti. Nevím, ale prezentoval stylem „frajer“ a to co prezentoval jako chytrou domácnost bylo pouze vzdáleně ovládanou domácností, chytrost si představuji jinak. Touto ukázkou šlo ohromit tak před deseti lety, dnes nikoho nepřekvapí.

Další přednáška od kluků z bastlírny MacGyver o IoT za $3 zajímavá a po technické stránce nabytá. Sice Arduino a spol. není přímo moje hobby, ale líbilo se.

Pak jsem nevědel co si vybrat, PPC, SEO, Facebook a další sprostá slova nepoužívám, zbyla mi tedy přednáška od Davida Šetka o spolupráci s Google. A musím říci, že mě mile potěšila, David měl prezentaci pěkně udělanou, přidal spoustu info ze zákulisí, video-intro na začátku také dobře udělané (hlavně „interakce“ mezi Davidem na živo a Davidem na videu), zkrátka na výbornou.

Po obědě (kuřízek v místní menze) jsem si zašel na kafe ke klukům z Galosoftu. Kafe výborné, dokonce jsem si ho jako frenchpress připravil sám. Samozřejmě jsem se kafem zasypal, takže jsem ještě před mojí přednáškou řešil, jak dostat hnědý flek z trika — no, povedlo se.

Poobědní přednáška od Daniela Gamrota byla ekcelentně zvládnutá, docela mě nadchnul Danův entuziasmus. Tipy z přednášky také super, prostě pan řečník.

Po přesunu do vedlejšího objektu jsem si vyslech povídání od Jakuba Hořického o Evernote. Pěkné, motivační. Asi opět Evernote nainstaluju a začnu používat. Moc se mi líbila feature s možností OCR scanovaných dokumentů.

Pak jsem si za řečnický pultík stoupl sám s přednáškou o rozpoznávání řeči. Příjemné překvapení bylo, že audio v místnosti fungovalo out-of-the-box, dotykový tablet vedle displeje (Crestron?) naznačil a pak i dokázal, že přehrát audio z erárního PC není problém. Účast — vzhledem k celkovému počtu účastníků Barcampu — také dobrá, otázky k věci, pozornost posluchačů udržena, zkrátka jsem si přednášku užil.

Pro ty, kdo by chtěli odkaz na slajdy, popř. na knihovny, které jsem zmiňoval, tady jsou:

Po přednášce jsem se byl podívat na Koldu a jeho povídání o spolupráci na dálku a zase trefa do černého, Jirka umí mluvit a téma také zajímavé, přidal spoustu postřehů a poznámek ze Socialbakers. Za mě opět spokojenost.

Na závěr poslední přednáška od Michala Špačka na téma správci hesel a bezpečných hesel. Opět dobře řemeslně zvládnutá přednáška. Vždycky tvrdím, že dobře odvedený talk se pozná podle toho, že i když samotný jeho obsah pro mě nepřinese nic nového, přednáška samotná mě baví. A tohle je přesně ten případ. Nakonec i zajímavá diskuze, dobrá byla otázka Koldy na to, jak uživatelům nastínit možný dopad ztráty/krádeže digitální identity. A její smutný závěr — komu není rady, tomu není pomoci.

Záměrně jsem vynechal přednášky Štěpána Bechynského o přednášení pro Microsoft a Tomáše Jukina o Arduinu a neuronových sítích, viděl jsem je už v Plzni a byly super!

Závěr

Závěr Barcampu se nesl ve stylu #zprdeleslajdy, nedalo mi to a s Petrem jsme se hecli a každý na podium vylezli. Zkušenost dobrá.

Co říci závěrem — BarcampJČ se povedl, byla to pěkná komorní akce a mě samotnému se povedl výběr přednášek. Moje díky patří všem organizátorům, dobrá práce. Na přednáškách všichni speakeři udrželi (nejen) mojí pozornost, potkal jsem známé i nové tváře, vyzkoušel robůtky a drony. Prostě pohoda, jihočeská pohoda.

A co do příštích let? Horší počasí, tím i víc lidí a stejně dobré anebo lepší řečníky a přednášky. Díky.

Napsat komentář