Plzeňský Barcamp: Do třetice všeho dobrého

V sobotu 16. dubna 2016 proběhl již třetí Plzeňský Barcamp. A pro mě bylo radostí na něj opět dorazit, potkat známé i (pro mě dosud) neznámé tváře, a především užít si celý den. Navíc, konečně jsem si našel čas a vyrazil i na afterparty. Koho zajímají moje dojmy z celého dne, čtěte dál!

Plzeňský Barcamp je již tradiční jarní akce. Od jejího vyhlášení jsem měl v kalendáři zarezervované místo a byl jsem předběžně domluven s Endis Wágnerovou, že na Barcamp dodám i svůj vlastní příspěvek — workshop o strojovém učení.

Tím byl daný můj program pro celý předchozí týden, vymyslet náplň workshopu, dát dohromady podklady, připravit prezentaci a spoustu dalších drobností. V pátek před Barcampem jsem v potu tváře doplnil slajdy k ukázkové úložce ze strojového učení a s dobrým pocitem jsem mohl ráno vyrazit směr Plzeňský West End do Vědecko-technického parku.

Registrace cajk, obědnání objedu (vlastně objednání obědu) také, a pak hurá na kafe k Frantovi Kohoutovi z Galosoftu. Pro mě už trochu tradice, protože pít světovou kávu od certifikovaného baristy na Barcampu, to je styl. V rychlosti zkouknu workshopy a vidím, že nebudu mít prázdno, dobrá zpráva.

První přednáška, na kterou jsem dorazil byla od Martiny Macákové (Od nápadu k realizaci). Ani já, ani Martina nezačala moc šťastně. Já jsem rozlil kafe slečně, co seděla za mnou (na její komentář „V životě by mě nenapadlo, že někdo bude šoupat židlí…“ jsem si jen domyslel odpověď „V životě by mě nenapadlo dát si plné kafe na zem“), Martině se zase nedařila zprovoznit prezentace.

Bohužel jsem neměl trpělivost (moje chyba), a na přednášku jsem si nepočkal, zašel jsem se podívat na drony v předsálí. Stroje pěkné, jen mě mrzí, že lidé u nich kladou mnohem větší důraz na to říkat, kolik to stojí, než kolik užití pro ně mají.

Další motivační kafe, jedenáctá hodina a Franta Kohout povídá o Kávové NEkultuře v ČR. Výborná přednáška, super slajdy a pěkné vyprávění, díky! Jestli patříte mezi kafaře a nebyli jste tam, o hodně jste přišli. Franta ale slibuje, že v Přešticích otevře kavárnu, tak třeba jeho vyprávění vyslechnete tam.

Poledne a beze změny místnosti potkávám Markétu Jedličkovou s jejím robotem NAO. Přednáška výborná, robot celou dobu seděl přímo proti mě a poťouchle mě sledoval, bůh ví, co se mu honilo hlavou. Fakt mě těší, že takové věci jsou dostupné pro děti i dospělé, nechají se krásně programovat (i v mém oblíbeném Pythonu) a Markéta odvádí prací s dětmi v Domě digitálních dovedností dobrou práci.

Následoval oběd ve VTP stylu (trochu chaos, méně místa), ale cíl byl splněn a řízek snězen. Po obědě mi vyzbyla chvilka času a poprvé jsem využil novinku letošního Barcampu — relaxační místnost. Výborná věc! Hlasuju za relaxační místnost na každé konferenci.

Můj vlastní workshop jsem lehce zamotal kvůli změně místnosti — kvůli většímu počtu lidí a chybějícímu projektoru jsme se přesunuli do jiné, v té době prázdné místnosti. Publikum skvělé, interagovali jste, ptali jste se, prostě super. Ve tři hodiny nahlídnul Kolda s tím, že okupujeme místnost jinému workshopu. Trochu punkově jsme se tedy usadili do relaxační místnosti, sice se mi část lidí poztrácela, ale nevadí, to důležité jste slyšeli a slajdy s příklady máte na Githubu (Jupyter Notebook s formátovaným textem). Ještě jednou díky za účast a za pozornost, omlouvám se za zmatky.

Po skončení jsem využil čas a zaběhl se podívat na přednášku Endis o organizaci akcí typu Barcamp. V dotazech Endis jako svojí nejpodařenější akci hodnotila letošní Budějovický Barcamp a já musím jen souhlasit, povedl se.

Následovala přednáška Petra Ferschmanna o inteligentní elektroinstalaci. Šoumensky podané, ze života, poučné. Historky z natáčení byly vynikající. A poučení: neztraťte zdrojáky od svého domu!

Po přednášce jsem se zbavil auta a batohu a hromadnou dopravou šup na afterparty. Zde bych chtěl zase pochválit výbornou novinku, protože byly nachystány svozové autobusy, které spojily Borská pole s centrem. Když bych neměl workshop, šel bych na Barcamp nalehko (bez notebooku) a určitě jel svozákem.

Afterparty byla v Plzeňském The P.U.B. Hned na začátek přišlo překvapení večera — vystoupení twerkujících tanečnic. Za mě dobrý, obdivuju holky, že se dokáží postavit před (takový) dav, to není žádná prdel. Bohužel hlavně na Twitteru se pak strhla genderově hyperkorektní bitva za morálně čistý Barcamp a vyvážené IT prostředí. Nevím, nevím, nemám z toho dobrý pocit, hlavně z argumentace, že to na Barcamp nepatří. Lidi — tohle byla afterparty, takhle bychom příště mohli zakázat i alkohol a živočišné produkty a co by nám zbylo?

Pro mě smutné reakce ale spláchlo několik Plzní a domů jsem odcházel s pocitem: Barcamp dobrý, přijďte zas!

Tak díky Jirko, Endis, Verčo, Jakube, Petře a vy všichni ostatní, že jste měli tu odvahu se do toho pustit a zase za rok, počtvrtý …

Pozitiva

  • Nabitý program (přednášky i workshopy)
  • Dobrá atmosféra
  • Výborná organizace
  • Svozové autobusy
  • Relaxační místnost
  • Bagety, Tesla, stánky, lidé, afterparty a spousta dalších drobností

Negativa

  • Lidi si Barcampu neváží, je spousta lidí, kteří se přihlásí ale nepřijdou
  • Drobné zmatky při obědě
  • Skutečná nemožnost stihnout všechno (nebo je to pozitivum?)