Dětský vodovod

Na den dětí je potřeba děti pořádně obdarovat. A co lepšího může být, než kombinace písku a vody. Proto první příspěvek na honzas.cz nemůže být nic jiného, než inspirace, jak na dětské hřiště s pískovištěm přivést dětem vodu a získat sprchu, fontánu a tobogán v jednom.

Dětské hřiště, které bylo o vodovod obohaceno máme Jungle Gymu. My konkrétně máme hrad Chalet navíc s houpačkou Swing a šplhací stěnou. Představa byla jednoduchá, z nádoby udělat otevřenou, na hřišti ji pověsit na ochoz, připojit ji na hadicový rozvod, přidat pár zahradních rychlospojek a ventilů, sprchu a vodovod na samotíž je na světě. Voda se do nádoby nalije z kropáče a pak záleží jen na fantazii dětí, kam těch několik litrů vody nakropí.

Na myšlenku udělat dětský vodovod mě přivedla stará, vyřazená expanzní nádoba z plynového kotle. Nádoba byla zvenku zářivě červeně lakovaná a dole měla 3/4″ závit — ideální pro pořádnou DIY úpravu. První přišla na řadu flexa a vrchní část expanzky se odporoučela do popelnice. Uvnitř, kromě spousty rzi, zůstal i gumový vak zalisovaný mezi obě bočnice. Ulamovací nůž udělal své a guma putovala putovala tam, kde už skončil vršek. Se rzí a ostrými hranami nádoby si poradil pilník a brusná mřížka, původně na broušení sádrokartonu.

Na čelní hranoly dětského hradu jsem nádobu přidělal dvěma vruty s šestihrannými hlavami (dobře se šroubují v úzkém prostoru) podloženými ocelovou podložkou a gumovým těsněním. Na závit v dolní části nádoby přišla „rozdvojka“ původně pro zahradní hadici se dvěma malými ventily, voda se tedy nechá z nádoby vypustit bez zbytečného chození na konec rozvodu.

IMG_20140601_102248.jpg IMG_20140601_102158.jpg

Rozdvojku jsem koupil v plzeňském Bauhausu, kde jsem postupně došel od regálu Gardeny až k úplně nejlevnější no-name hadicovým spojkám, které bych sice na tlakovou vodu nepoužil, ale pro dětskou samotíž jsou úplně ideální a hlavně za hubičku. Kromě hadicových spojek jsem koupil i šest metrů průhledné hadice o vnitřním průměru 12 mm (výborně pasuje na 1/2″ spojky), plastovou zahradní pistoli, stop-spojku, plastovou T-spojku na 12 mm hadici a plastové příchytky na kabely.

Od nádoby vede hadice kolem skluzavky a dírou v obvodovém prkně přímo pod palubu — první patro dětského hradu. Tady přichází ke slovu příchytky na kabely. Ty jsou určené původně pro kabely o průměry 6 až 16 mm, ale hadici přichytí stejně dobře. V podpalubí se ještě hadice rozdvojuje T-spojkou, aby šlo s vodou pracovat na dvou místech.

IMG_20140601_103757.jpg IMG_20140601_102303.jpg IMG_20140601_102332.jpg

Jedno vyústění je stop-spojou je ve výšce prvního patra dětského hradu, sem se v létě bude hodit sprcha na zahradní hadici. Zároveň lze do spojky připojit zbytek hadice, který dosáhne až na zem a do kterého lze cvaknout plastovou zahradní pistoli. Druhé vyústění je v protilehlém rohu do zahradního ventilu. Ten je opět připojen rychlospojkou, takže i místo něj se může připojit zahradní pistole a pak uspořádat bitvu o hrad, která začně v písku a skončí v blátě.

IMG_20140601_102236.jpg IMG_20140601_102717.jpg IMG_20140601_102120.jpg

Nakonec jen vzít kropáč, dolít vodu, podívat se, jestli voda teče všude kde má a neteče, kde nemá a k testu se může přihlásit první špunt. A poznámka nakonec: rozdvojka je u nádoby záměrně, jednak s ní jde rychle vypustit a jednak, až mě přestane bavit tahat kropáče s vodou do prvního patra hradu, připojím tam zahradní hadici a plnění bude přes „vzdálený přístup“.

Response code is 404

Napsat komentář